Kalousek chtěl vládnout s komunisty

Jak to ale bylo doopravdy? Psal se rok 2006 a schylovalo se k nové opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS. Ještě mnohem škodlivější, než byla ta předešlá, která zapříčinila nebývalý růst klientelismu a výrazně podpořila korupční prostředí. Neblahý scénář se měl opakovat v daleko horší podobě, opět měla nastat nedůstojná hra na demokracii, kdy se jeden tváří jako opozice, ale ve skutečnosti si jdou všichni na ruku, obsazují posty v různých dozorčích radách a kontrolních orgánech. Miroslav Kalousek, tehdejší předseda KDU-ČSL, neviděl z této děsivé situace jinou cestu, než nabídnout sociálním demokratům spoluúčast na vládě. Jenže… takovou vládu by ve sněmovně museli podpořit komunisté. Bylo tedy více než jasné, že se za to dočká okamžitého odsouzení.

Sám k tomu říká: „Věděl jsem, že to udělat musím. A byl jsem si naprosto jistý, že to bude znamenat můj konec v politice. Ale právě tak jsem si byl jistý, že mi to za to stojí, a byl jsem ochoten tuhle cenu zaplatit.“

Nakonec se ale stalo něco jiného. Předsednictvo KDU-ČSL na spolupráci s ČSSD kývlo. Ohromný odpor médií i řadových lidovců ovšem brzy poté vyústil v přehodnocení tohoto stanoviska a odmítnutí. Miroslav Kalousek na post předsedy rezignoval. Skoro nikdo totiž neuvěřil, co bylo skutečným důvodem téhle nabídky a že to rozhodně nebyla touha po vládnutí i za tu cenu, že to bude za přispění komunistů. A těžko taky někdo uvěřit mohl, když ODS začala lhát, že o žádné opoziční smlouvě – jejíž vznik byl mezitím už vstupem lidové strany na kolbiště znemožněn – nejednala. S pravdou vyšla ČSSD na světlo až po čtyřech letech. Teprve potom přiznala, že jednání s ODS probíhala, a že to byl právě Miroslav Kalousek, kdo tomu za cenu nemalé osobní oběti zabránil.

Asi jen těžko někdo uvěří, že například Zdeněk Škromach (jeden z tehdejších vyjednávačů za ČSSD) miluje Miroslava Kalouska natolik a tolik si přeje vylepšit mu pověst, aby kvůli němu veřejně lhal. Mluví tedy jistě pravdu, když (byť opožděně) vysvětluje:

„Ve chvíli, kdy už už mohlo dojít k dohodě mezi ODS a ČSSD o menšinové vládě ODS, udělal svůj politický majstrštyk, když začal vyjednávat o koalici lidovců s ČSSD s podporou KSČM, kterou však nikdy nemyslel vážněMy jsme vlastně tehdy s Nečasem a se Sobotkou dojednávali poslední podmínky dohody o toleranci vlády ODS, což bylo velmi reálné. Kalousek si spočítal, o co jde. Věděl, že konzervativní křídlo u lidovců mu nedovolí do té koalice s podporou komunistů jít, ale vyvolal v Paroubkovi pocit, že bude opět premiérem. Jirka (Paroubek) nám předtím poslal zprávu: Ukončete jednání s ODS a přijeďte okamžitě do Kramářovy vily.“

Zdroj: FORUM24